Skip to content
palenie pieniędzy

Bez pieniędzy firma daleko nie zajdzie – nie ważne, jak duża ona jest. Aby jednak mogła dobrze i długo funkcjonować, potrzebuje zarówno dochodów, jak i właściwego zarządzania zarobionymi pieniędzmi. Inaczej ciężka, wieloletnia praca pójdzie na marne. Jak więc nie dopuścić do tego, by nie zabrakło środków niezbędnych do prowadzenia firmy?

Co ma wpływ na finanse firmy

Istnieje kilka czynników, które wpływają na finanse firmy – warto je poznać, aby lepiej później nimi zarządzać. Pierwszym, najbardziej oczywistym są wpływy bezpośrednio od klientów. To właśni oni sprawiają, że firma może normalnie funkcjonować i spłacać regularnie koszty stałe. Do kosztów stałych możemy zaliczyć pensje pracownicze, opłaty za wynajem biura i rachunki za telefony, internet. Ze względu na ich regularność i przewidywalność ma się nad nimi największą kontrolę – wiemy, ile pracowników mamy zatrudnionych, wiemy o wysokości czynszu i jak wysokie są rachunki. Ewentualne zmiany nie zachodzą z dnia na dzień, więc w przypadku zwiększenia (lub zmniejszenia) kosztów będziemy przygotowani.

Wiele firm może mieć także do spłacenia raty, kredyty czy leasing, które są równie łatwe do opanowania jak wspomniane wyżej wydatki. Problem jednak leży w wydatkach niespodziewanych, niezaplanowanych, których po prostu nie idzie przewidzieć. Jeżeli nie jesteśmy przygotowani na taką możliwość, nasza firma może zakończyć działalność szybciej niż tego chcemy. Co więc należy zrobić, aby tego uniknąć?

Poduszka finansowa

Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej rozsądnych rozwiązań jest utworzenie tzw. poduszki finansowej dla swojej firmy. Jest to po prostu zapas gotówki, który jest wykorzystywany tylko w kryzysowych sytuacjach; na „czarną godzinę”. Im większy jest ten zapas, tym lepiej, chociaż nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile faktycznie powinna taka poduszka finansowa wynosić. Każda firma działa trochę inaczej, więc to od jej właściciela zależy, ile dodatkowych środków chce na nią przeznaczyć. Ważne jest, aby w ogóle takie zabezpieczenie posiadać, na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń.

Nie popełnianie błędów

Poduszka finansowa jest potrzebna, a nawet konieczna – nie można jednak zapomnieć o najważniejszym, czyli rozsądnym zarządzaniu firmą w sensie ogólnym. Zabezpieczenie finansowe ma być ostatecznością, a najlepiej, aby w ogóle nie były wykorzystywane. Stanie się tak tylko wtedy, kiedy nie jesteśmy lekkomyślni w wydawaniu firmowych pieniędzy, np. na niepotrzebne gadżety i przedmioty, które nie mają żadnego przełożenia na rozwój przedsiębiorstwa. Lepszym rozwiązaniem jest cierpliwe inwestowanie w cel, który powoli przyczynia się do rozwoju. Nie można jednak przegiąć i dosłownie „przeinwestować”, jeśli ów cel nie jest tak pewny. Trzeba zawsze zrobić porządny research, a najlepiej poradzić się swoich doradców gospodarczych w biurze rachunkowym.

Nie można także zapominać o oddzieleniu wydatków prywatnych od firmowych. Nie wiedząc, co faktycznie wlicza się w budżet przedsiębiorstwa, może mieć poważne konsekwencje w jego planowaniu, zarządzaniu i inwestowaniu w rozwój.

Potrzebny Ci doświadczony księgowy? Koniecznie skontaktuj się z naszym biurem!

Back To Top