Skip to content
e-księgowość

Prowadzenie księgowości i ewidencji to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Bez względu na to czy mamy do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą, czy spółką. W zależności od preferencji, niektóre osoby prowadzą księgowość samodzielnie, natomiast inne zlecają zadania podwykonawcom. Biuro rachunkowe to świetne rozwiązanie dla średnich firm, gdzie liczba dokumentów jest zbyt duża. Z kolei e-księgowość idealnie sprawdza się m.in. w przypadku niewielkich podmiotów gospodarczych. Jakie są najważniejsze korzyści płynące z korzystania z elektronicznej księgowości?

Zalety e-księgowości

Elektroniczną księgowość najczęściej wybierają przedsiębiorcy, którzy wykonują stosunkowo proste i jednocześnie powtarzalne czynności gospodarcze. Oczywiście funkcjonalność e-księgowości jest zdecydowanie większa i obejmuje szereg praktycznych narzędzi, które ułatwiają i przede wszystkim przyspieszają czynności związane z księgowaniem. Jakie są najważniejsze cechy rozwiązania tego typu?

  • Elektroniczne biuro rachunkowe umożliwia błyskawiczne wystawianie faktur. Ponadto opcja zapisywania danych płatnika sprawia, że cały proces przebiega błyskawicznie. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przedsiębiorca musi każdego miesiąca wystawiać dużą liczbę faktur różnym podmiotom.
  • Oczywiście elektroniczne biuro rachunkowe umożliwia także rozliczenie podatku VAT i PIT. W praktyce, mogą korzystać z tego rozwiązania przedsiębiorcy rozliczający się każdym sposobem.
  • Niezwykle praktyczną funkcjonalnością jest moduł odpowiadający za kadry i płace. Dzięki niemu, można w prosty i przede wszystkim szybki sposób m.in. wyliczać i wypłacać wynagrodzenie pracownikom.
  • E-księgowość umożliwia także dokonywanie różnego rodzaju analiz finansowych, pozwalających na ocenę kondycji firmy. Ta niezwykle przydatna opcja z pewnością przyda się zarówno początkującym, jak i doświadczonym przedsiębiorcom, którzy chcą jeszcze lepiej kontrolować swoją firmę.

To najważniejsze możliwości jakie oferuje elektroniczne biuro rachunkowe. Nie bez znaczenia są również koszty, które przedsiębiorca musi ponosić. Na szczęście są one nieporównywalnie mniejsze niż zatrudnienie osoby odpowiadającej za kadry i księgowość. Przeważnie opłata jest uiszczana w formie miesięcznego abonamentu i w zdecydowanej większości przypadków nie przekracza 100 zł.

Dodatkowe informacje o e-księgowości

Warto zaznaczyć, że opisywany sposób prowadzenia księgowości i ewidencji nie jest nowością. Z tego powodu cały system został dopracowany niemal do perfekcji. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne. Nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności informatycznych. Z obsługą takiego systemu powinien poradzić sobie każdy przedsiębiorca. W razie potrzeby, poszczególne firmy oferujące usługi tego typu zapewniają pomoc techniczną i wsparcie.

  • Przepisy podatkowe często się zmieniają, jednak w przypadku korzystania z e-księgowości nie trzeba ich aż tak skrupulatnie śledzić. Dlaczego? Osoby zarządzające serwisami tego typu na bieżąco wprowadzają wszystkie zmiany podatkowe, dzięki czemu użytkownicy nie popełniają błędów w rozliczeniach.

Na koniec warto wspomnieć o niezwykle przydatnej możliwości połączenia elektronicznej księgowości z zewnętrznymi platformami. Są to m.in. kalendarze, bankowości internetowe, a nawet popularne platformy e-commerce. Dzięki takiej funkcjonalności, przedsiębiorca może jeszcze lepiej dopasować system do swojego trybu pracy. W trakcie wyboru konkretnej oferty, warto zapoznać się nie tylko z jej możliwościami, ale również opiniami innych użytkowników, dotyczących zwłaszcza intuicyjnego użytkowania.

Back To Top