skip to Main Content

Będąc początkującym przedsiębiorcą na pewno nie pominiemy większych i mniejszych błędów księgowych. Jest to trudny obszar, wymagający doświadczenia, wiedzy i nadążania za wciąż zmieniającymi się przepisami. Zmiany mogą nastąpić nawet kilka razy w roku, co w połączeniu z prowadzeniem własnego biznesu może być ciężkie do opanowania. Co ważne, zaniedbanie w przestrzeganiu przepisów księgowych może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Stąd niezawodna jest pomoc biur rachunkowych, które się poleca zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom. Poznaj najczęściej popełniane błędy księgowe!

Jak to wygląda od strony prawnej?

Tak jak już zostało wspomniane, każdy błąd księgowy może skutkować większymi lub mniejszymi karami, które są nakładane na właściciela firmy. Zazwyczaj są to kary pieniężne, czyli grzywny, których odsetki są naliczane za każdy opóźniony dzień do zapłaty. Organ skarbowy, który dba o przestrzeganie przepisów i trzymania się terminów, nie zwraca uwagi na to czy błąd został popełniony celowo, czy nieświadomie. To samo dotyczy osoby, która ów księgowość prowadzi – nie ma znaczenia czy robi to biuro rachunkowe, czy przedsiębiorca – odpowiedzialność zawsze ponosi właściciel firmy.

Poważniejsze błędy mogą zakończyć się nawet więzieniem, dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć przepisów i dbać o ich przestrzeganie.

Jakie błędy popełnia się najczęściej?

Przede wszystkim nie trzymanie się terminów, np. przy składaniu odpowiednich dokumentów, jak chociażby deklaracji do urzędu skarbowego. Często występują problemy z powodu błędów w rachunkach i podatkach, które są konsekwencją źle zinterpretowanych przepisów i braku wiedzy, np. w kwestii przechowywania odpowiedniej dokumentacji. Zła organizacja pracy, czyli niedbanie o segregację dokumentów i ich bezpieczne trzymanie może doprowadzić do chronologicznego pomieszania danych, a nawet do gubienia dowodów księgowych.

Równie często początkujący przedsiębiorcy popełniają błędy przy rozliczaniu podatku VAT. Nie widzą różnicy w tym, co jest kosztem podatkowym, a co nie jest, co się kończy na błędnym nanoszeniu podatku. Nakładają go na wydatki prywatne, gdzie koszty uzyskania przychodu to wydatki ponoszone w rozwój firmy.

Zgłoś się do biura rachunkowego

Nie jest tajemnicą, że wiele osób nie rozumieją kwestie związane z księgowością, rachunkami i podatkami. Jest to dla nich czarna magia. Dla takich ludzi istnieją właśnie biura rachunkowe, w których znajdują się profesjonaliści w tym fachu. Są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, składają i wypełniają deklaracje, dzięki czemu wszystko przebiega w pełni legalnie i na czas. Służą również doradztwem i pomocą, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych i wymagających głębszej analizy finansowej. Warto więc się na taką współpracę zdecydować – nie tylko kiedy zaczynamy swoją działalność.

Back To Top